Kuruluş:

Savunma Sanayii Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (bilahare Savunma Sanayii Başkanlığı), 7 Kasım 1985 tarihinde ve 3238 sayılı Kanun ile kurulurken hemen bir yıl sonra, ilk projesi olan 1.698 adet zırhlı muharebe aracının Türkiye’de lisans altında üretilmesini kapsayan teklife çağrı dosyasını yayınlar.

Aynı yıl FMC ve NUROL kendi arasında yaptığı bir mutabakat zaptıyla ileride kuracakları FMC-NUROL Savunma Sanayi (FNSS) ortak girişim şirketinin (JV) tohumlarını atar ve Savunma Sanayii Başkanlığı’nın (SSB) ZMA ihalesine katılır. Ekim 1986’da verilen teklifleri inceleyen SSB, Ocak 1988’de ilk müzakereyi, FMC-NUROL Ortaklığı (FNSS) ile başlatma kararı alır.

İmzaların atılmasını müteakiben, sözleşmenin yürürlüğe girme süreci başlar ve anlaşmanın sağlanmasıyla ZMA Projesi 15 Ağustos 1989’da resmen yürürlüğe girer. Türkiye’nin ilk özel savunma sanayii şirketi unvanıyla kurulan FNSS, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en büyük savunma projelerinden birini hayata geçirme fırsatını elde etmiş olur. 

FNSS, kurulduğu günden bu yana Türk savunma sanayii için daha bir çok ilki hayata geçirmiştir:

Kilometre Taşları

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "esc" tuşuna basın.