HABERLER

ZAHA, IDEF 2019’da Gün Yüzüne Çıkıyor

01.05.2019

FNSS standının ziyaretçileri, deniz piyadelerinin muharebe kabiliyetlerini, 21’inci yüzyılın muharebe ortamı gereksinimlerine uyumlu bir şekilde destekleyecek ZAHA’nın ön prototipini görebilecek.

ZAHA, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından tedarik faaliyetleri yürütülen Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA) projesi kapsamında geliştiriliyor. FNSS, 23 adedi personel taşıyıcı, 2 adedi komuta kontrol aracı ve 2 adedi de kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edecek.

Zırhlı amfibi hücum araçları, amfibi harekâtta; hem birliklerin kıyıya güvenli bir şekilde çıkartılmasını sağlıyor hem de karaya çıktıktan sonra, bir zırhlı personel taşıyıcı olarak görev yapıyor. Bu araçlar, harekâtın amfibi hücum safhasında, havuzlu çıkarma gemilerinden denize iniyor ve yüksek süratle gemi-kıyı intikalini yaparak birliklerin, koruma altında, en kısa zamanda karaya çıkmasını sağlıyor. Karada ise diğer zırhlı araçlarla yan yana görev icra edebiliyor. Zırhlı amfibi hücum araçlarının, görev tanımlarının gereğince, çift doğalı araçlar olarak, hem denizde hem de karada üstün performans göstermeleri gerekiyor. Dünyada çok az sayıda ülke, bu tür araçları envanterinde bulunduruyor. NATO ve müttefiklerinde ise bu sınıftaki araçları üreten, FNSS dışında tek bir firma bulunuyor.

ZAHA’nın, benzerlerine göre:

  • Araç içerisinde taşınacak personel sayısı,
  • Balistik ve mayın koruma seviyeleri ve Karada ve suda sağlanacak performans kriterleri, konularında üstün olması hedefleniyor.
  • ZAHA ile zırhlı amfibi hücum araçlarını 21’inci yüzyıla taşıyan FNSS, projenin “Kritik Tasarım Değerlendirme” aşamasına ulaştı. Projede klasik yaklaşımın dışına çıkan FNSS, tasarım değerlendirmesinin sadece kağıt üzerinde değil, entegrasyon holündeki araç prototipi üzerinde yapılması için hazırlıklarını tamamladı.
  • FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, ZAHA’nın çok özel bir araç olduğunu şu sözlerle vurguluyor: “ZAHA, deniz piyadelerini, hem hızlı hareket etme gerekliliği sağlamak hem de denizde, tehditlere açık kalınan süreyi kısaltmak için, en kısa zamanda kıyıya ulaştırabilmeli. Kıyıda ise hem bir zırhlı muharebe aracı gibi etkin bir şekilde görev yapabilmeli hem de üstün balistik ve mayın koruması sağlayabilmeli. Kısacası, ZAHA ortaya çıkana kadar, böyle bir araç yoktu. ZAHA’yı, son 50 yılın en önemli amfibi harekâtlarından birini başarıyla gerçekleştirmiş Türk Deniz Kuvvetlerinin zorlu gereksinimlerini karşılayabilecek şekilde geliştiriyoruz. Endonezya gibi ada devletleri başta olmak üzere, amfibi harekât gereksinimleri üst düzeyde olan dost ve müttefik ülkelerin de ZAHA’nın üstün özelliklerini talep edeceğini biliyoruz ve onlarla da çalışmak için sabırsızlanıyoruz.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "esc" tuşuna basın.