HABERLER

ZAHA Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Teslimatları Başladı

25.03.2023

ZAHA Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Teslimatları Başladı

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının (DzKK) amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından tedarik faaliyetleri yürütülen Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) Projesi kapsamında geliştirilen araçların Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Amfibi Piyade Tugayına teslimatlarına başlandı. Proje kapsamında, FNSS tarafından geliştirilen 23 adet personel taşıyıcı, 2 adet komuta kontrol aracı ve 2 adet kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edilecek.

Benzerlerine göre daha yüksek balistik ve mayın korumasına sahip olan ZAHA, günümüzün en gelişmiş görev donanımları ile donatıldı. Projede, araç içi ve diğer araçlar ile haberleşme, LHD sınıfı TCG Anadolu gemisi ile iletişim sistemleri gibi alt sistem tedarikleri için yerli ve milli imkânlar kullanılmış olup, proje kapsamında pek çok alt sistemin yerlileştirilmesi yapıldı. ZAHA,

•    Araç içerisinde taşınacak personel sayısı,
•    Balistik ve mayın koruma seviyeleri 
•    Uzaktan komutalı silah sistemi ve
•    Karada ve suda sağlanacak performans kriterleri alanlarında, benzerlerine üstünlük sağlıyor.

Proje kapsamında yine FNSS tarafından ZAHA’ya özel olarak tasarlanan ve üretilen, deniz piyadelerimizin emrine girerek ZAHA’nın vurucu gücü olan ÇAKA Uzaktan Komutalı Kule (UKK), adını büyük Türk denizcisi Çaka Bey’den alıyor.

Silahlı Kuvvetlerimizin sahip olduğu en hızlı amfibi araç olan ZAHA, kara ve deniz gereksinimleri dengelenerek, görev tanımı gereği hem bir askeri kara aracının hem de bir askeri deniz aracının sahip olması gereken tüm özellik ve kabiliyetleri üzerinde barındırıyor.

Silahlı Kuvvetlerimiz envanterinde bulunan, hem deniz hem de kara için tasarlanmış ilk ve tek personel taşıyıcı araç olan, aynı zamanda alabora olma durumunda kendini düzeltme ve zorlu deniz şartlarında operasyon kabiliyetlerine sahip ilk ve tek yerli amfibi araç olan ZAHA ile FNSS önemli bir ilke  daha imza atmış oluyor.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "esc" tuşuna basın.