HABERLER

Türk Savunma Sanayisinin Tank Sınıfında İhraç Ettiği İlk Araç KAPLAN MT, Seri Üretim Konfigürasyonu ile IDEF2021’de Sergilendi.

20.08.2021

FNSS’nin PT Pindad’a teknoloji transferi modelini başarı ile uyguladığı proje kapsamında geliştirilen ve prototip dönemi testlerinin başarıyla tamamlamasının ardından seri üretim sözleşmesi imzalan KAPLAN MT için tasarım mükemmelleştirme çalışmaları tamamlandı. IDEF2021’de sergilenecek olan KAPLAN MT, prototip döneminde Türkiye ve Endonezya’da gerçekleştirilen dayanıklılık ve atış testlerini başarıyla tamamlandı. KAPLAN MT’nin, 2019 IDEF fuarında imzalanan ortak üretim sözleşmesinin yürürlüğe girmesi ile birlikte FNSS tesislerinde seri üretim çalışmalarına başlanmıştı. Sözleşme kapsamında 18 adet KAPLAN MT tankı üretilecek olup, ilk 10 tank Türkiye’de ve kalan 8 tankın üretimleri ise Endonezya’da gerçekleştirilecek.

KAPLAN MT Projesi, Türkiye’nin Orta Ağırlık Tank Sınıfında gerçekleştirdiği ilk ihracat sözleşmesi olmasının yanı sıra Endonezya ile Türkiye arasında imzalanan, Savunma Sanayi İş Birliği Anlaşmaları çerçevesinde başlatılan ve sonuca ulaşılan ilk projedir.

FNSS tesislerinde, PT Pindad mühendisleri ve Endonezya Ordusu mensubu son kullanıcıların da katılımı ile gerçekleştirilen tasarım mükemmelleştirme çalışmaları ile seri üretim için nihai tasarıma
karar verilerek, üretime başlanmıştır. Araç kabulleri ve teslimatları 2021 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "esc" tuşuna basın.