HABERLER

GÖLGE SÜVARİ GÖREVE HAZIR

22.07.2023

Simetrik ve asimetrik tehditlerin birlikte yer aldığı muharebe ortamında İnsansız Kara Araçları’nın (İKA) muharebe sahasındaki rolünün artırılmasına yönelik çalışmalar giderek yaygınlaşmaktadır. İnsansız sistemler tehlikeli ortamda alabileceği alternatif görevler ve gelişen teknoloji sayesinde sahip olduğu üstün kabiliyetler ile modern orduların ilgi odağı haline gelirken kullanımları giderek zaruri hale gelmeye başlamıştır.

FNSS de 2018 yılında başlattığı çalışmalarının bir çıktısı olan ve M113 platformunu temel alan insansız kara aracı “GÖLGE SÜVARİ” konseptini ilk kez 2019 yılında IDEF Uluslararası Savunma Sanayii Fuarında sergilemiştir. Daha sonra 2021 yılında yine IDEF Fuarında, muharebe sahasının farklı koşullarına göre seçilmiş çok sayıda sensör ve durumsal farkındalık sistemine sahip otonom A-İKA, yazılım geliştirme simülatörü ile birlikte sergilenmiştir.

Bugün gelinen noktada GÖLGE SÜVARİ, başta opsiyonel insanlı olmak üzere uzaktan komuta veya otonom hareket kabiliyetine sahip bir muharebe sistemi olarak sahaya inmiştir. Özellikle, 2022 yılında gerçekleştirilen uluslararası askeri müşterek tatbikatta, muharebe sahasında gerçek operasyon koşullarında kanat elemanı konseptinde uzaktan komuta modunda kullanılmıştır. Bu süreçte, gerçekleştirilen yoğun saha testlerinde elde edilen geri bildirimler sonucunda pek çok iyileştirme yapılmıştır. GÖLGE SÜVARİ, göreve uygun faydalı yüklerin entegrasyonuna imkân veren tasarımı ile ateş destek başta olmak üzere her türlü görevi karşılayacak bir otonom insansız kara aracı ailesine evirilmiştir.

FNSS’nin, bu konsepti her türlü zırhlı kara aracına entegre edilebilecek bir kit ile geleneksel bir kara platformuna otonom kabiliyet kazandıran uygulanabilir ve uyarlanabilir bir çözüm olarak sunulmaktadır. GÖLGE SÜVARİ’nin teknolojik hazırlık seviyesi 6-7’lere ulaşmış olup, bu özelliği ile Türkiye’nin ilk, dünyanın sayılı ağır sınıf insansız kara araçları arasındaki yerini almıştır. Geçen süre zarfında farklı kullanım amaçlarına uygun olarak yeni varyantların geliştirilmesine devam edilmiş, her varyanta özel kullanım konseptleri oluşturulmuş ve buna yönelik detay tasarımlar yapılmıştır. İhtiyaç halinde yaralıların taşınması için sedye bulunan ambulans varyantı, yük taşıma görevleri için gerekli görev ekipmanları entegre edilmesi ile lojistik destek aracı, silah sistemi entegrasyonu ile ateş destek aracı görevlerinde kullanılabileceği gibi, komuta aracı, taktik aldatma aracı ve istihkam keşif aracı olarak da kullanılabilecek olan konsept ile İKA-İKA ve İKA-İHA ortak harekât çalışmaları da gerçekleştirilmiştir.

Haberleşme performansı ve limitleri artırılan, algılama algoritmaları olgunlaştırılan GÖLGE SÜVARİ, hız ve yön sabitleme, rota takibi, otonom devriye, konvoy takibi, sürülebilir alan tespiti ve engelden kaçınma gibi alanlarda teknolojik hazırlık seviyesi çok daha yüksek bir noktaya ulaşmıştır. Güvenlik önlemleri artırılan, farklı hava ve yol koşullarında kullanım performansı artırılan ve kullanıcı arayüzü tecrübeler doğrultusunda geliştirilen GÖLGE SÜVARİ IDEF 2023’te ziyaretçiler ile buluşmayı bekliyor.

IDEF 2023’te sergilenecek GÖLGE SÜVARİ konseptinde birden fazla görevin yapılabileceğini göstermek adına yaralı taşıma için sedye entegrasyonu yapılmış olup, ayrıca lojistik destek görevler kapsamında ikmal malzemesi taşıyacak şekilde adaptasyonu da kolayca yapılabilmektedir.

Ayrıca, ateş destek görevleri icra etmek, timlere koruma sağlamak gibi görevler üstlenebileceğini göstermek adına GÖLGE SÜVARİ bir önceki IDEF’ten farklı olarak SANCAK UKK ile donatılmıştır. GÖLGE SÜVARİ, FNSS’nin öz kaynakları ve mühendislik kabiliyetleri ile dışarıdan destek alınmadan, yerli ve milli olarak geliştirilmiş ağır sınıf insansız kara aracı ailesidir.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "esc" tuşuna basın.