Etkinlikler ve Medya

2021.03.17 - Basın Bültenleri Kategoriler : PARS III 6x6 İZCİ

Şimdi PARS İZCİ Zamanı

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) tarafından, Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçları doğrultusunda Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç geliştirilmesine yönelik ihalenin başlatılması ile birlikte, FNSS, henüz daha sözleşmeyi imzalamadan proje gereksinimlerini en iyi karşılayacak araç konseptini göstermek amacıyla, kendi öz kaynakları ile PARS 6x6 İZCİ aracını tasarlayarak geliştirmiştir. FNSS Ar-Ge çalışmalarının bir ürünü olan PARS 6x6 İZCİ, sunduğu geliştirilmiş durumsal farkındalık ve sağladığı yüksek personel konforu ile keşif ve gözetleme görevlerine daha uygun bir araç olarak ön plana çıkmaktadır.

PARS İZCİ

FNSS’in SSB ile imzaladığı Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç sözleşmesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek olan ilk 6x6 ve 8x8 zırhlı araç ailesi olan PARS İZCİ, yüksek yerlilik oranına sahip olacak şekilde, proje hedefleri doğrultusunda, modüler olarak, FNSS mühendisleri tarafından tasarlanmıştır ve potansiyel ihtiyaçlara yönelik konfigüre edilebilmektedir.

Aracın alt sistem yerlileştirmeleri için özel olarak çaba harcanmıştır. Ar-Ge projeleriyle aracın yerlilik oranını arttıracak ürünler geliştirilmiş ve geliştirilen yerli alt sistemler için tüm testler gerçekleştirilmiştir. Alt sistemlerinin geliştirme çalışmalarında alt yüklenicilerle etkin işbirliği yürütülen. PARS İZCİ, savunma sanayi ekosistemi içinde alt yükleniciler ile işbirliği konusunda örnek bir proje olmaya adaydır.

Tüm tekerlerden çekiş sağlayan 6x6 konfigürasyonu arazide yüksek taktik hareket kabiliyeti sağlamaktadır. Sınıfındaki en yüksek teker gezinme hareketine sahip tam bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi ve merkezi teker şişirme sistemi ile PARS İZCİ, farklı arazi koşullarında kullanıcıya operasyonel rahatlık sağlarken, tekerleklerin içine yerleştirilen katı diskler ile patlak lastikle yol alabilme olanağı sunmaktadır. Sulu açıklıkları basarak geçebilen araç ailesi, opsiyonel olarak eklenebilen amfibik özellik sayesinde yüzme kabiliyeti de kazanabilmektedir.

FNSS, PARS İZCİ araç ailesinin tasarım sürecinde, Türk mühendislerinin yetkinliklerini, geliştirilme sürecinde ise kendi kabiliyetlerinin yanı sıra, yerel tedarik zincirinin gücünü bir kez daha göstermiştir. Yerli alt yükleniciler ile sürdürülen işbirliği sayesinde sınıfının en yüksek yerlilik oranı ile maliyet etkin ömür devri sunmasının yanında, yedek parçalar için de erişilebilirliği üst seviyede tutarak, yerli ve milli araç geliştirme konusunda iddiasını kanıtlamıştır.

Up