Etkinlikler ve Medya

2016.02.17 - Basın Bültenleri Kategoriler : PARS 8x8

FNSS PARS Araç Ailesi, Dünya Ordularının Tercihi Olmaya Devam Ediyor

Türk savunma ve havacılık sanayiinin kara araçları sektöründe ihracat şampiyonu olan FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. (FNSS), PARS tekerlekli zırhlı araç ailesi ile yeni bir ihracat başarısına daha imza attı.

Türk savunma ve havacılık sanayiinin kara araçları sektöründe ihracat şampiyonu olan FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. (FNSS), PARS tekerlekli zırhlı araç ailesi ile yeni bir ihracat başarısına daha imza attı. FNSS, daha önceden ihracat yapmadığı bir ülke ile PARS araçlarının tedarikini konu alan bir sözleşmeyi geçtiğimiz aylarda imzaladı ve sözleşme yürürlüğe girdi. Anlaşma gereği, müşteri ülke adının yanı sıra araç tipleri ve projenin toplam bütçesi gibi detaylar, şimdilik gizli tutuluyor.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, FNSS’nin bu yeni başarısı ile ilgili değerlendirmelerini şu şekilde ifade etti: “8x8 ve 6x6 tekerlekli zırhlı araçlarda dünya standardı haline gelen PARS araç ailesinin bu son başarısı, FNSS’nin, uluslararası alanda ulaştığı noktanın altını bir kez daha çizdi. FNSS, dünyanın önde gelen diğer firmaları ile girdiği yarışta, bir kez daha hem teknik, hem de mali konularda öne geçerek çok önemli bir sözleşmeye imza attı. Önümüzdeki dönemde, sözleşmenin gereklerini; takviminde, bütçesinde ve vaat edilen kalitede gerçekleştirerek, müşterimizin tatmin seviyesini en üst düzeyde tutmaya devam edeceğiz.”

İlk ihracat başarısını Malezya’da elde eden PARS 8x8 aracının, Malezya’da AV8 ismi ile üretilen yeni türevi; 25 mm ve 30 mm kule ile 12,7 mm uzaktan komutalı kuleye sahip 4 farklı zırhlı muharebe aracı, 120 mm havan topu taşıyan zırhlı havan aracı, zırhlı keşif ve gözetleme aracı, zırhlı komuta aracı, zırhlı ambulans, zırhlı kurtarma aracı, zırhlı bakım aracı, zırhlı istihkâm ve KBRN aracı ve zırhlı muhabere aracı olmak üzere 12 farklı konfigürasyonda üretiliyor ve halen teslim ediliyor.

 

FNSS Hakkında 

FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.; Nurol Holding A.Ş. (%51) ve BAE Systems (%49) ortaklık girişimi olup, Türk Silahlı Kuvvetleri ile müttefik ülke silahlı kuvvetleri için paletli ve tekerlekli zırhlı araç aileleri ile silah sistemlerinin tasarım ve üretiminde önder bir kuruluştur.

1988 yılında Zırhlı Muharebe Aracı üretimi ile yola çıkan FNSS, geniş bir ürün yelpazesi içinde birçok kara sistemini tasarlayıp üretebilecek ve bunlarla ilgili eğitim ve entegre lojistik desteksağlayabilecek bir dünya şirketi hâline gelmeyi başarmıştır. FNSS, başlangıçta lisans altında olan üretim sistemini 2000 yılından itibaren özgün tasarıma yöneltmiş ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından “ARGE Merkezi Sertifikası” almaya hak kazanmıştır. FNSS, en yüksek NATO kalite güvence sertifikası olan AQAP-2010’a ve Lloyd tarafından verilen ISO 9001-2008 sertifikalarına da sahiptir.

FNSS, bugün, yurt dışında 2 ülkede üretim faaliyetlerini sürdüren; 4.000’i aşkın zırhlı muharebe aracı dünya genelinde farklı ülkelerin kullanımda olan ve 200’ü aşkın yerli altyüklenicisi bulunan, alanında dünya lideri kuruluşlardan birisidir. FNSS, kara muharebe sistemleri ihtiyaçları için Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir numaralı tedarikçisi ve dünyanın diğer ordularının tercih edilen yerel tedarikçisi olmaya devam edecektir.

Up