FNSS Firma Profili

FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. (FNSS); Nurol Holding  A.Ş. (%51) ve BAE Systems (%49) ortaklık girişimi olup, Türk Silahlı Kuvvetleri ile müttefik ülke silahlı kuvvetleri için, paletli ve tekerlekli zırhlı araç aileleri ile silah sistemlerinin tasarım ve üretiminde önder bir kuruluştur.

FNSS ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) arasında, toplam 1698 adet dört farklı konfigürasyonda Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA-15) üretimi için yapılan 1’inci paket ZMA-15 sözleşmesi, 1989’da yürürlüğe girmiştir. Ankara Gölbaşı’nda yer alan FNSS tesisleri, Ağustos 1991’de üretim faaliyetlerine başlamıştır. 2000 yılında ise FNSS ile SSM arasında 551 adet Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) üretimi için 2’nci paket ZMA-15 sözleşmesi imzalanmıştır. Proje 2004 yılında tamamlanmıştır.

FNSS geniş bir Zırhlı Muharebe Aracı ailesi oluşturmuş, kullanıcı istek ve ihtiyaçları doğrultusunda değişik araç konfigürasyonlarını da geliştirmiştir. Geliştirilmiş Zırhlı Muharebe Aracı (GZPT) konfigürasyonu, ZMA-15 araç ailesinin baz aracını oluşturmaktadır.

ZMA-15 geliştirme ve üretiminde kazanmış olduğu altyapı ile FNSS, AKINCI-ZMA araç ailesini geliştirmiştir. AKINCI-ZMA'nın, yüksek balistik koruma, mayın koruması, geniş iç alan ve artırılmış yük kapasitesi özellikleri, aracın birçok alternatif görev tanımı için ideal bir platform olmasını sağlamaktadır.

ZMA-15 ve AKINCI - ZMA araçları yüksek yoğunluklu operasyonlarda, Birleşmiş Milletler Barış ve Barışın Sürdürülebilmesi Operasyonlarında ve asimetrik tehditlere karşı, kendini kanıtlamış bir araçtır. FNSS üretimi ZMA’lar, Türk ordusu ve Birleşik Arap Emirlikleri ordusu  tarafından Somali, Bosna Hersek, Kosova ve Afganistan’da binlerce kilometre kullanılmış ve kullanıcısının takdirini kazanmıştır.

FNSS, 2000’li yılların başında, 6x6 ve 8x8 yeni nesil bir taktik tekerlekli zırhlı araç (TTZA) ailesi geliştirmiş ve PARS adını vermiştir. PARS araçlarında en modern teknolojiler uygulanmış, maliyet ve lojistik destek avantajları dolayısıyla operasyonel ihtiyacları karşılayacak şekilde askeri standartlara uygun, büyüme potansiyeline sahip bir araç ortaya çıkarılmıştır. 

PARS 8x8 TTZA’nın bir versiyonu olan AV8 TTZA; 257 adet ve 12 farklı görev konfigürasyonuyla, Malezya ordusu tarafından tercih edilmiştir. Bu proje aynı zamanda Türkiye’nin tek kalemde yapılan en büyük savunma sanayii ihracat sözleşmesidir.

PARS ürün ailesinin yeni üyesi PARS 4x4; İleri gözetleme, anti tank ve komuta kontrol gibi özel maksatlı görevleri yerine getirmek üzere tasarlanmış amfibik bir araçtır. Araç tüm operasyonel  gereksinimlere cevap verecek şekilde kurgulanmıştır. Farklı görev ve kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik ekipmanların araç içerisinde kullanılması veya taşınması göz önünde tutularak tasarlanan araç, yüktaşıma kapasitesi ve açık mimari özellikleri ile de dikkat çekmektedir.

Türkiye’nin sözleşmeye bağlanmış ilk yerli tasarım kara aracı projesi “SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü” (SAMUR SYHK), 2007 yılında SSM ile imzalanmıştır. PARS 8x8 TTZA teknolojisi kullanılarak FNSS tarafından özgün tasarlanıp üretilen SAMUR, mekanize birliklerin hızlı bir şekilde nehir/gölet kıyılarının bir tarafından diğer tarafına geçişini sağlayan amfibi bir istihkâm aracıdır.

FNSS, 2009 yılında SSM ile imzaladığı 12 adet “KUNDUZ Amfibi Zırhlı Muharebe İstihkâm İş Makinesi” (KUNDUZ AZMİM) projesi kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne paletli yüzer dozer tasarlayıp geliştirmiş ve 2012 de sevkiyatları tamamlamıştır.

FNSS ile Aselsan arasında 2011 yılı itibari ile, Aselsan’ın ana yüklenici olarak yer aldığı “KORKUT 35 mm Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi” (KORKUT) aracı ile Alçak ve Orta İrtifa Kundağı Motorlu Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR) platform geliştirme sözleşmesi imzalanmıştır. Her iki sistem için FNSS, ZMA-30 platformunu tasarlamış, geliştirmiş ve kalifikasyon testlerini başarıyla tamamlamıştır.

2015 yılında lansmanı yapılan, FNSS’nin 25 yıllık saha deneyimi ve dünya ordularının envanterine kattığı 3000’in üzerinde paletli zırhlı muharebe aracından elde ettiği tecrübe ile hayat bulan KAPLAN Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Aracı özellikle amfibik kabiliyetleri ile kendisınıfında birçok yeniliği beraberinde getirmektedir.

Mayın, füze ve kinetik enerjili mühimmatlara karşı koruma sistemleri, güncel elektronik sistemlerin entegrasyonuna izin veren elektronik alt yapısı, gelişmiş süspansiyon ve palet sistemi, arttırılmış güç grubu ile 105mm silah sistemlerinin dahi entegrasyonuna olanak veren mimarisiyle, yakın geleceğin piyadesi için tasarlanmıştır.

FNSS’nin diğer bir kabiliyeti, kule ve silah istasyonlarının geliştirilmesi ve üretimidir. FNSS tasarımı ve üretimi; stabilizasyona sahip, modern atış kontrol ve gece/gündüz görüş sistemleri ile donatılmış, SABER-25 tek kişilik kulesi ile TEBER-30 ve PENÇE uzaktan komutalı kule sistemleri FNSS’nin ateş gücünü oluşturmaktadır.

FNSS, yeni araçlar üretmenin yanı sıra, teknolojik ömrünü tamamlamış M113 ailesi araçları günün gereksinimlerine göre modernize etmektedir. Kullanıcının operasyonel ihtiyaçları doğrultusunda birçok farklı silah ve görev sistemlerini modernize ettiği araçlara entegre edebilme kabiliyetine sahiptir.  

FNSS, yan sanayii geliştirmeye büyük önem vermektedir. Bugüne kadar 100’den fazla firmaya eğitim, kalite sistem sertifikasyonu, takım ve tezgâh yatırımı yapmak suretiyle, bu kuruluşların üretim ve hizmetlerinde NATO Askeri Şartnamelerinde istenilen kalite seviyesine ulaşmalarına yardımcı olmuştur. FNSS, bu amaçla ürünlerinde %80’in üzerinde yerli katkı sağlamış, Türk Savunma Sanayii’nin ve KOBİ’lerin gelişmesine katkıda bulunmuştur. 

1988 yılında Zırhlı Muharebe Aracı üretimi ile yola çıkan FNSS, bugün, geniş bir ürün yelpazesindeki kara sistemlerini tasarlayıp üretebilecek, mevcut araçları modernize edebilecek ve bunlarla ilgili eğitim ve entegre lojistik destek sağlayabilecek bir dünya şirketi hâline gelmeyi başarmıştır.

FNSS, geniş ürün gamında yer alan; özgün tasarım paletli ve tekerlekli araçları ile silah sistemlerini, kendi Ar-Ge Merkezinde ve kendi mühendislik birikimi ile geliştirmektedir. FNSS, en yüksek NATO kalite güvence sertifikası olan AQAP-2110 Rev.D’ye ve BV tarafından verilen ISO 9001-2015 sertifikalarına da sahiptir.

FNSS, bugün, yurt dışında 2 ülkede üretim faaliyetlerini sürdüren; 4.000’i aşkın zırhlı muharebe aracı, dünya genelinde farklı ülkelerin kullanımda olan ve 200’ü aşkın yerli altyüklenicisi bulunan, alanında dünya lideri kuruluşlardan birisidir.

FNSS, kullanıcılarını ve paydaşlarını korumaya ve yaratıcı çözümler sunarak onlara değer katmaya odaklanarak faaliyetlerini yürütmektedir. Savunma sistem ihracatında gösterdiği üstün performans ile FNSS, sadece ülkemizin değil, dünyanın güvendiği ve saygı duyduğu bir Türk savunma şirketi olarak yoluna devam edecektir.

Up