Etkinlikler ve Medya

2017.05.09 - Basın Bültenleri Kategoriler :

TEBER-30 İki Kişilik Kule, Alanında Yeni Referans Noktası Olacak

FNSS tarafından geliştirilen TEBER-30 İki Kişilik Kule, zırhlı muharebe araçlarında kullanılan insanlı kuleler için, yeni referans olmaya hazırlanıyor.

Tahrik sistemi, atış kontrol, beka ve ateş gücü alanlarında en son teknolojileri barındıran kule; üzerindeki algılayıcılar ve diğer elektronik sistemler sayesinde; gece ve gündüz, her türlü hava şartında ve muharebe ortamında görev yapabiliyor. Kulenin modüler yapısı, gelecekte yapılabilecek konfigürasyon değişiklikleri için de altyapı sunuyor.

TEBER-30 İki Kişilik Kule, insanlı kulelerin tüm avantajlarını; teknolojik çözümler ve ergonomik tasarımla bir arada sunuyor. Kulede, komutan ve nişancı, konvansiyonel konfigürasyonda, kule sepeti içerisinde oturuyor. Hem nişancı hem de komutan, kulenin tüm fonksiyonlarını kontrol edebiliyor. Ayrıca nişancı, elle yedekleme sistemi sayesinde, acil durumlarda, yan ve yükseliş ekseninde kuleyi yönlendirebiliyor ve silahları ateşleyebiliyor.

Kule, ana silah olarak, dakikada 200 atım hızına sahip, 30 mm kalibrede, Mk44 çift beslemeli otomatik top taşıyor. Kulede, iki farklı bölmede, toplamda 300 adet atışa hazır mühimmat bulunuyor. Kulenin mühimmat kutusunun ve mermi yollarının modüler tasarımı, SuperShot 40 mm (40x180 mm) mühimmatının kullanımına da izin veriyor. Böylece, ana silah 40 mm’ye de yükseltilebiliyor. İkincil silah donanımı ise 7,62 mm Mk52 veya 7,62 mm makinalı tüfek ile 1.000 adet atışa hazır mühimmattan oluşuyor.

Elektrikli tahrik sistemine ve hareket hâlinde isabet oranını arttırmaya yönelik iki eksen stabilizasyon yeteneğine sahip olan kule, asgari 60 derece/saniye hıza sahip olacak şekilde, yan eksende 360 derece sınırsız dönebiliyor ve silahlarını, yükseliş ekseninde, -10 ile +45 derece arasında kullanabiliyor.

TEBER-30 İki Kişilik Kule, iki eksen stabilize bağımsız görüş sistemi ve kule içerisinde yer alan atış kontrol sistemi sayesinde, ileri düzey atış kontrol yeteneğine sahip. Sabit ve hareketli hedefler için otomatik hesaplanan yükseliş ve önleme açıları, ateşlenen ilk mühimmatın isabet oranını arttırıyor ve mühimmatın, daha etkin bir şekilde kullanılabilmesini sağlıyor. Komutan ve nişancının kullandığı bağımsız sistemler, kuleye, avcı/nişancı kabiliyeti de sağlıyor.

TEBER-30 İki Kişilik Kule’nin gövdesi, kaynaklı alüminyum zırha ilaveten, kompozit ve çelik zırhtan oluşuyor ve yüksek düzeyde balistik koruma sağlıyor.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, TEBER-30 İki Kişilik Kule’nin, insanlı kulelerin hâlâ etkin olabileceğini gösterdiğini belirtiyor: “İnsanlı kuleler, bazı ülkelerin tercihi olmaya devam ediyor. Ürünlerini geliştirirken, dünya genelindeki çok farklı müşteri gereksinimlerini en iyi şekilde karşılamayı hedefleyen FNSS, sınıfının en üstün insanlı kulesini geliştirdi. TEBER-30 İki Kişilik Kule, insan-makina iş birliğinin, etkin ve ergonomik bir şekilde, yüksek koruma altında gerçekleştirilebileceğini gösteriyor.”

 

Up